Aprelin 28-də "Hotelstars" İttifaqının (HSU) Norveçin Oslo şəhərində keçirilən 9-cu Baş Assambleyasında Azərbaycanın tamhüquqlu üzv statusu yekdilliklə təsdiqlənib. Bu mühüm addım ölkəmizi Avropanın qonaqpərvərlik sahəsində aparıcı ölkələri ilə eyni sıraya çıxararaq keyfiyyət standartlarının yüksəldilməsi istiqamətində yeni bir mərhələnin əsasını qoyur.
Dövlət Turizm Agentliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Turizm Bürosu və Azərbaycan Hotellər Assosiasiyasının sıx əməkdaşlığı ilə 2019-cu ildən etibarən Hotelstars İttifaqının tətbiqedici üzvü kimi beynəlxalq təsnifat sisteminin ölkə miqyasında tətbiqi üçün ardıcıl işlər aparırılır. İndi isə tamhüquqlu üzv statusu ilə Azərbaycan, Hotelstars İttifaqının təsnifat və yoxlama prosedurlarına tam uyğunluq nümayiş etdirən ölkələr arasında yer alır. Bu status Azərbaycanın idarəedici strukturlarda söz sahibi olmaq və rəhbər postlara seçilmək imkanı yaradır.
Assambleyada çıxış edən Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədrinin müavini Rəşad Əliyev son illərdə ölkəmizdə hotelçilik sahəsində beynəlxalq keyfiyyət standartlarının yüksəldilməsinin təşviq olunduğunu, hotellərin ulduz kateqoriyalarını müəyyən edən sertifikatlaşma orqanı tərəfindən indiyədək 263 hotelə müxtəlif ulduz dərəcələrinin verildiyini qeyd edib. O, cari il ərzində Azərbaycanın regionları üzrə ulduz təsnifatı prosesinin aparılacağını və dövlət-özəl tərəfdaşlığının bir istiqaməti kimi regionlarda yerləşən hotellərə birinci il üzrə sertifikat tarifinin tətbiq edilməyəcəyini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Turizm Bürosu və Azərbaycan Hotel Assosiasiyası arasında 2018-ci ildə imzalanan birgə fəaliyyət müqaviləsinə əsasən mehmanxanaların ulduz kateqoriyaları "Hotelstars" İttifaqının təsnifat meyarları əsasında hazırlanan Milli Ulduz Təsnifat Sistemi ilə müəyyənləşdirilir.

At the 9th General Assembly of the Hotelstars Union (HSU), held in Oslo on 28 April 2025, Azerbaijan was unanimously confirmed as a full member. This membership places us alongside Europe's top destinations for hotel quality, and this is only the beginning of our continued drive to elevate hospitality standards across the country.
Since joining as an Implementing Member in 2019, Azerbaijan Tourism Board, in close partnership with the Azerbaijan Hotel Association and with the support of the State Tourism Agency, has worked steadily to implement the Hotelstars Union system nationwide. Now, with full member status, Azerbaijan is recognized as having successfully adopted HSU’s classification system as its national standard, including guaranteed compliance with the Union’s inspection procedures. This status not only strengthens Azerbaijan’s voice within the Union but also allows its representatives to participate fully in decision-making, including eligibility for leadership positions within the Board.
On behalf of Azerbaijan Tourism Board and the Azerbaijan Hotel Association, Rashad Aliyev, Deputy CEO of Azerbaijan Tourism Board, addressed the Assembly, emphasizing the country’s commitment to quality, consistency, and international hospitality standards.
“Since the introduction of the Certification Body for Hotel Star Classification, 263 hotels have been classified. In 2025, we’re extending assessments to regions of Azerbaijan and waiving the first-year certification fee to encourage broader participation,” Rashad Aliyev noted in his speech.
As Azerbaijan deepens its collaboration with HOTREC through HSU, the country looks forward to growing stronger as a destination, offering visitors consistent, high-quality experiences across all corners of the nation. This collaboration helps Azerbaijan strengthen its position on the global tourism map, bringing the world closer to the country's rich culture, heritage, and hospitality.