2 iyun 2025-ci il tarixində Rusiyanın paytaxtı Moskva şəhərində, lüks turizm sahəsində əsas tədbirlərdən biri olan "Fashion Destination Awards 2025" mərasimi keçirildi. Səsvermə və ekspert rəyindən sonra Azərbaycan Turizm Bürosu “Media turunun və DREAM FEST-ə gələn qonaqlar üçün tanıtım səfərinin təşkilinə verdiyi töhfəyə görə” adlı xüsusi nominasiya üzrə mükafatlandırılıb.
Bu mükafat, ATB tərəfindən 2024-cü ilin yayında uğurla həyata keçirilmiş irimiqyaslı layihəyə verilmiş təşəkkür və yüksək qiymətləndirmə idi. Bakıda keçirilən Dream Fest festivalı çərçivəsində ATB aparıcı beynəlxalq və regional media nümayəndələrinin, bloggerlərin, eləcə də turizm sənayesinin əsas tərəfdaşlarının gəlişinə və iştirakınına töhfə verib. Layihə geniş rəğbət qazanaraq Azərbaycanın mədəniyyət və tədbirlərə əsaslanan turizm məkanı kimi artan cəlbediciliyi vurğulanıb.

On June 2, 2025, Azerbaijan Tourism Board was honoured at the prestigious Fashion Destination Awards ceremony held at the historic Metropol Hotel in Moscow. The Board received recognition in the category "For Contribution to the Organisation of the Press Tour and Guest Visits to DREAM FEST."
This award celebrates the successful implementation of a high-impact project delivered in the summer of 2024. As part of the DREAM FEST music festival in Baku, Azerbaijan Tourism Board coordinated the arrival and engagement of top-tier international and regional media, influencers, and tourism professionals. The initiative attracted strong media coverage and highlighted Azerbaijan’s growing appeal as a destination for cultural and event-based tourism.
The Fashion Destination Awards brought together key figures from the global travel industry, celebrities, and trendsetters to celebrate outstanding achievements in luxury tourism.
Azerbaijan Tourism Board continues its mission to showcase the country’s rich cultural heritage and unique tourism experiences to a global audience.