15-17 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Turizm Bürosu 5 sənaye tərəfdaşı ilə birlikdə Sinqapurda keçirilən "ITB Asia" beynəlxalq turizm sərgisində iştirak edib.
Üç gün davam edən sərgi çərçivəsində ATB nümayəndələri ölkənin turizm potensialını təqdim edib, regionun aparıcı turizm mütəxəssisləri ilə görüşlər keçirib və əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
Tədbir qlobal turizm sənayesinin əsas nümayəndələrini bir araya gətirərək, şəbəkələşmə, bazar tendensiyalarının öyrənilməsi və yeni tərəfdaşlıqların qurulması üçün mühüm platforma rolunu oynayıb.
Milli stendi Azərbaycan Respublikasının İndoneziya Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ramil Rzayev ziyarət edib.
Qeyd edək ki, "ITB Asia" turizm sərgisinə 132 ölkədən 1300-dən çox sərgi iştirakçısı qatılıb, ümumilikdə 27 mindən çox biznes görüşü keçirilib.

Azerbaijan Tourism Board (ATB), together with 5 travel trade partners including “Absheron Hotel Group” (AHG), participated at ITB Asia 2025, held from October 15–17 in Singapore. The three-day event served as a key platform for networking, exploring market trends, and building valuable partnerships with global tourism professionals and industry leaders.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Indonesia, Ramil Rzayev, also visited the event. His presence emphasized the importance of Azerbaijan’s participation and the country’s commitment to strengthening its visibility and partnerships within the Asia-Pacific travel market.
ITB Asia is one of the leading travel trade shows in the Asia-Pacific region, bringing together tourism professionals to connect, collaborate, and explore opportunities across various segments, including leisure, corporate travel, and MICE. As a gateway to the dynamic Asian travel industry, it serves as a vital platform for showcasing unique destinations and services while expanding global reach in one of the world’s most influential tourism markets.