Azərbaycan Turizm Bürosunun Türkiyədəki rəsmi nümayəndəlik ofisinin təşkilatçılığı ilə 13-17 aprel tarixlərində Türkiyədə tanıtım xarakterli silsilə tədbirlər keçirilib.
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC (AZAL) daxil olmaqla 10 yerli turizm sənayesi nümayəndəsinin iştirakı ilə baş tutan proqram İzmir, Ankara, Mersin və İstanbul şəhərlərini əhatə edib.
Türkiyədən 500-ə yaxın turizm şirkəti və media nümayəndəsinin qatıldığı tədbirlərdə Azərbaycan ilboyu cəlbedici turizm istiqaməti kimi təqdim edilib. İştirakçılara şəhər turları, alış-veriş turizmi, macəra və aktiv istirahət, mədəniyyət və işgüzar tədbirlər sahəsində mövcud imkanlar barədə ətraflı məlumat verilib, eyni zamanda B2B formatında görüşlər keçirilib.
Proqram çərçivəsində Azərbaycanın şimal və şimal-qərb turizm marşrutlarına xüsusi diqqət ayrılıb, həmin bölgələrin turizm infrastrukturu və qış turizmi potensialı ön plana çıxarılıb.
Ankara şəhərində keçirilən tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı səfirliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, 2026-cı ilin yanvar-mart ayları ərzində Türkiyədən Azərbaycana səfər edənlərin sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 13,5% artaraq 105 265 nəfər təşkil edib.

The Representative Office of Azerbaijan Tourism Board (ATB) in Türkiye, together with 10 tourism industry partners including Azerbaijan Airlines (AZAL) promoted Azerbaijan as a year-round travel destination through a roadshow in Türkiye from 13-17 April.
The roadshows took place in Izmir, Ankara, Mersin and Istanbul, bringing together around 500 representatives from Turkish travel trade and media.
The events highlighted Azerbaijan’s diverse tourism offerings, including city breaks, shopping tourism, cultural heritage, adventure activities, along with business and events tourism (MICE). Special attention was given to the experiences in the northern and north-western touristic routes of Azerbaijan, showcasing their well-developed tourism infrastructure and facilities, as well as potential for winter tourism and leisure.
Each event, held in cities, featured engaging destination presentations alongside targeted B2B workshops, providing participants with valuable opportunities to explore and strengthen potential partnerships.
The event in Ankara was honored by the distinguished visit of representatives of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Türkiye.
Through such initiatives, The Representative Office of Azerbaijan Tourism Board (ATB) in Türkiye continues to strengthen its presence in the Turkish market while promoting Azerbaijan as an attractive travel destination for Turkish travellers.
During January-March 2026, the number of visitors traveling from Türkiye to Azerbaijan increased by 13.5% compared to the same period in 2025, reaching 105,265 visitors.