Azərbaycan Turizm Bürosu tərəfindən Pakistanın 10 aparıcı turizm şirkətinin nümayəndələri üçün ölkəmizə tanışlıq səfəri təşkil olunub.
Tanışlıq səfərinin məqsədi iştirakçıları Azərbaycanın turizm potensialı, əsas turizm məhsulları və qonaqpərvərlik imkanları ilə yaxından tanış etmək olub. Səfər zamanı iştirakçılar Bakı, Şabran, Quba və Qusar rayonlarını ziyarət edərək ölkənin zəngin mədəni irsi, təbii turizm resursları və istirahət imkanları barədə məlumat əldə ediblər.
Proqram çərçivəsində iyunun 12-də B2B formatında şəbəkələşmə tədbiri təşkil olunub. Tədbirdə Pakistanı təmsil edən turizm şirkətlərinin nümayəndələri ilə Azərbaycanın turizm sənayesinin 50-yə yaxın şirkəti arasında görüşlər keçirilib.
Qeyd edək ki, 2025-ci il ərzində Pakistandan Azərbaycana səfər edənlərin sayı əvvəlki illə müqayisədə 13 faiz artaraq 91 043 nəfər təşkil edib. Hazırda “Azərbaycan Hava Yolları” QSC (AZAL) tərəfindən Bakı ilə Lahor və İslamabad şəhərləri arasında, eləcə də “Pakistan International Airlines” (PIA) və “Airblue” aviaşirkətləri tərəfindən Lahor-Bakı marşrutu üzrə birbaşa uçuşlar həyata keçirilir.

Azerbaijan Tourism Board (ATB) organized a familiarization trip to Azerbaijan for representatives of 10 leading travel companies from Pakistan from June 7 to 13.
The initiative aimed to provide participants with firsthand experience of Azerbaijan’s diverse tourism offerings, key destination products, and hospitality services. During the visit, the delegation explored Baku, Shabran, Guba, and Gusar, discovering the country's rich cultural heritage, natural attractions, and wide range of leisure opportunities
As part of the program, a B2B networking event was organized on June 12, bringing together representatives of the visiting Pakistani travel companies and nearly 50 representatives of Azerbaijan’s tourism industry.
Enhanced air connectivity continues to strengthen tourism cooperation between Azerbaijan and Pakistan. Direct flights operated by Azerbaijan Airlines (AZAL) from Lahore and Islamabad to Baku, alongside services offered by Pakistan International Airlines (PIA) and the recently introduced Airblue route from Lahore, provide seamless travel opportunities and support the continued growth of visitor flows between the two countries.
Pakistani citizens could apply for an e-VISA through evisa.gov.az 3 working days before their planned arrival date, or opted for an urgent visa, which was processed within 3 hours. The visa is valid for 90 days, during which Pakistani travelers could visit Azerbaijan for up to 30 days at a time.