Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) ölkənin mövcud sərvətlərini önə çıxaran bir sıra davamlı turizm layihələri ərsəyə gətirib.
2021-ci ildə ən çox Rusiya, Türkiyə və Yaxın Şərq ölkələrindən olmaqla, 790 min xarici vətəndaş Azərbaycana səyahət edib.
Pandemiyanın səbəb olduğu uzun fasiləyə baxmayaraq, 2021-ci il Azərbaycanın turizm sənayesi üçün olduqca uğurlu keçib.
Belə ki, ATB yaranmaqda olan səyahət tələblərinə cavab verən maraqlı turizm təcrübələri ərsəyə gətirib və beynəlxalq sərhədlərin tədricən açılmasından bu yana ölkəyə səyahət edənlərin sayı artıb. Qurum sıfırdan turizm təklifləri hazırlamaq əvəzinə ölkənin mövcud sərvətlərini gücləndirərək bu gün üçün səyahətsevərlərin gözləntilərini qarşılayacaq yeni təcrübələr təqdim edib.
Yeni turizm təkliflərinə Azərbaycanın şimal və şimal-qərb hissəsində istifadəyə verilən və uzaq dağ kəndlərindən keçən 16 yeni haykinq marşrutunu misal göstərmək olar. Bu marşrutların başlanğıcında yerləşdirilən nişan lövhələrində marşrutun xəritəsi və uzunluğu, GPS koordinatları, çətinlik səviyyəsi, eləcə də regionun fauna və florası haqqında maraqlı məlumatlar öz əksini tapır. Hal-hazırda isə Xınalıq-Ləzə marşrutu üzrə iş gedir.
Ölkədə mövcud olan yeni təcrübələrdən digəri isə Slou Fud Səyahət modelidir. Bu təcrübə turistlərə nadir qida məhsullarının yerli istehsalçıları, eləcə də milli qastronomik ənənələrlə tanış olmaq imkanı verir. Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilmiş, ATB və beynəlxalq ‘Slow Food’ təşkilatı tərəfindən birgə həyata keçirilmiş layihə çərçivəsində ərsəyə gətirilən konsept kənd icmalarının iqtisadi dirçəlişini və rifahını təşviq etmək məqsədi daşıyır. Bu model üzrə ölkənin şimal-qərbində yaradılmış marşrutların cənuba doğru genişləndirilməsi planlaşdırılır.
Azərbaycan eyni zamanda cənubda bataqlıqlardan tutmuş şimalda dağ kəndlərinə qədər qarışıq landşaftı və milyonlarla maraqlı quş növünün yaşayış və köç məskəni olması sayəsində quş müşahidəsi üzrə getdikcə tanınan bir destinasiyaya çevrilməkdədir. Bu sahənin 2022-ci ildə də inkişaf etdirilməsi üçün işlər davam etdirilir.
Ötən il vacib layihələrdən biri olan Palçıq Vulkanları Turizm Kompleksinin təməli qoyulmuşdur. 2022-ci ildə açılışı planlaşdırılan bu kompleksə gələnlər palçıq vulkanlarını ziyarət etməklə yanaşı uşaqlar üçün emalatxana, kvadrotsikl ərazisi, zipline və s. kimi istirahət imkanlarından yararlana biləcəklər.
2021-ci ilin oktyabrında isə işğaldan azad olunmuş Qarabağ regionunda Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının açılış mərasimi baş tutmuşdur. Daha 2 hava limanının tikintisi isə davam etdirilir. Davamlı bərpa işləri aparılan Qarabağ nəinki təbii sərvət, eləcə də ölkənin mədəniyyət və tarixinə əsaslanan zəngin bir irsə malikdir. Bütün bunlar isə bu regionda müxtəlif istiqamətlərdə səyahət təcrübələrinin inkişaf etdirilməsinə imkan verir.
“Azərbaycanın zəngin təbii, mədəni və tarixi irsə malik olması olması burada cəlbedici və davamlı turizm təcrübələrinin inkişaf etdirilməsinə əsas verir”, - deyə Azərbaycan Turizm Bürosunun Baş icraçı direktoru Florian Zenqstşmid bildirib.
ATB 2021-ci ildə yerli tərəfdaşların səmərəliliyinin artırılması üçün də bir sıra təşəbbüslər göstərmişdir. Bunlardan biri Milli Ulduz Təsnifatı Sisteminin təqdim edilməsi və beynəlxalq startdartlara cavab verən yoxlanışdan sonra 17 hotelin keyfiyyət sertifikatları ilə təmin edilməsi olmuşdur. Digər tərəfdən, yerli tur bələdçilərinin xidmət səviyyəsini artırmaq üçün təlimlər keçəcək və onların sertifikatlaşdırılmasını təmin edəcək Turizm Bələdçilərinin Sertifikatlaşdırılması Orqanı təsis edilmişdir. Bunlarla yanaşı, əzəmətli dağlarla əhatələnmiş Xınalıq, eləcə də sənətkarların vətəni olan Basqal və Lahıcda infrastruktur üzrə bərpa işləri görülmüşdür.
2021-ci ilin sonunda isə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən “Turizm haqqında” qanun layihəsi təsdiqlənmişdir. Belə ki, sözügedən qanun layihəsində müxtəlif mexanizmlər vasitəsilə turizm sahəsində sahibkarlığın dəstəklənməsi, turizm xidmətlərinin keyfiyyət səviyyəsinin yüksəldilməsi və turistlərin məmnunluğunun təmin edilməsi kimi məsələlər öz əksini tapır.
ATB eyni zamanda Qlobal Turizm Plastik Təşəbbüsünə qoşulmuşdur. Layihəyə qoşulmaqda əsas məqsəd turizm sektorunu ətraf mühitin plastik tullantılarla çirklənməsinə qarşı mübarizədə bir araya gətirmək və təkrar istifadə edilə bilən məmumalatların istehsalını təşviq etməkdir. “Bir planet” şəbəkəsinin Dayanıqlı Turizm Proqramı çərçivəsində hazırlanmış təşəbbüs BMT-nin Ətraf Mühit üzrə Proqramı (UNEP) və Ümumdünya Turizm Təşkilatı tərəfindən icra edilir.
2021-ci ilin ATB üçün əlamətdar yeniliklərindən biri isə uzun fasilədən sonra beynəlxalq turizm sərgilərində fiziki iştirakın bərpa edilməsi oldu. Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində ‘ATM Dubai’ və “Expo 2020 Dubai”, Türkiyədə ‘ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines’, Rusiyada ‘OTDYKH Leisure’ və ‘EXPOTRAVEL 2021’, eləcə də ilk dəfə Qətərdə ‘Qatar Travel Mart’ sərgisində iştirak edən qurum ölkənin yeni turizm təkliflərini və pandemiya dövrünə necə uyğunlaşdığı ilə bağlı məlumatları lazımi tərəfdaşlara çatdırmışdır.
Azərbaycanda turizm sənayesinin inkişafı beynəlxalq tərəfdaşların da gözündən yayınmamışdır. Belə ki, ATB Avropa Şurası və Avropa Mədəni Marşrutlar İnstitutu tərəfindən yaradılmış “İter Vitis” maddi və qeyri maddi şərabçılıq mədəni marşrutunun mükafatları arasında “Ən yaxşı transsərhəd şərab turizmi məhsulu” mükafatı ilə təltif olunmuşdur. Eyni zamanda Azərbaycan “28-ci Dünya Səyahət Mükafatları” tədbirində 2021-ci il üzrə Avropanın Aparıcı Mədəni Destinasiyası və Avropanın Aparıcı Ekskursiya Destinasiyası nominasiyalarında birinci yerə layiq görülmüş, Bakı şəhəri isə Türkiyənin “Uzakrota” platformasının təşkil etdiyi səyahət mükafatları çərçivəsində “Dünyanın Aparıcı Turizm Destinasiyası Şəhəri” nominasiyası üzrə qalib elan olunmuşdur.
Statistik hesabatlar isə göstərir ki, bu il ölkəyə səyahət edənlərin sayında artım müşahidə olunur. 2021-ci ildə ən çox Rusiya, Türkiyə və Yaxın Şərq ölkələrindən olmaqla, Azərbaycana 790 min xarici vətəndaş səyahət etmişdir. 2020-ci il ilə müqayisədə bu say 1% az olsa da, beynəlxalq sərhədlərin açılmasın etibarən ayrı-ayrı aylar üzrə gələnlərin sayı kifayət qədər artmışdır.
Hal-hazırda 68 ölkənin vətəndaşları və rezidentləri müəyyən şərtlərlə Azərbaycana hava yolu ilə səfər edə bilər. Bunun üçün yaşı 18-dən yuxarı olan sərnişinlərdən tam vaksinasiya olunmaları və ya COVID-19 xəstəliyindən sağalmaları barədə müvafiq ölkənin verdiyi rəsmi sənədin (COVID pasport) və uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində COVID-19-a dair PCR testin neqativ nəticəsini təsdiq edən rəsmi sənədin təqdim olunması tələb olunur. 18 yaşdan aşağı şəxslərin isə yalnız sonuncu sənədi təqdim etmələri kifayətdir.

Azerbaijan Tourism Board (ATB) developed several sustainable tourism projects by highlighting the existing assets of the destination.
With overall 790 000 visitors in 2021, Azerbaijan was a popular destination among travellers from Russia, Turkey and Middle.
2021 has been quite a successful year for Azerbaijan’s tourism industry despite the long pause caused by the pandemic.
ATB has proved to be effective in developing immersive experiences in accordance with emerging travel demands and has attracted an increased number of travellers to Azerbaijan since the gradual opening of borders. Benefiting from the strategy of reinforcing the country’s existing assets instead of creating something from zero, the national promotion body has developed sustainable tourism offerings well-suited to the expectations of today’s travellers.
For example, there are now 16 new hiking trails across the northern and north-western routes of Azerbaijan, passing through remote mountain villages. The signs installed at the starting point of these trails include a route map, GPS coordinates, difficulty level and total distance of the route as well as some interesting information about the fauna and flora of the region. The team is currently working on Khinalig-Laza cross-mountain trekking route, which another exciting activity for nature lovers.
Another interesting experience that is now available in the country is Slow Food Travel. The concept has been developed within an EU-funded project and jointly implemented by ATB and Slow Food International to foster economic regeneration and the well-being of rural communities. The Slow Food Travel routes developed in the north-west of the country is now expanding to the South of Azerbaijan which provides a perfect combination of rice, citrus fruits and team. This experience will allow tourists to be a part of local production of very rare ingredients while finding out more about local gastronomic traditions.
Azerbaijan is also becoming an attractive birdwatching destination thanks to its mixed landscapes, from wetlands in the subtropical south to the mountain villages in the north, where birdwatchers can find millions of interesting bird species.
2021 also saw the timely project of the Mud Volcanoes Tourism Complex which will be launched in 2022, allowing its visitors to enjoy multiple experiences from quad biking and zip lining to workshops for children along with a trip to a moon-like landscape home to an enormous collection of mud volcanoes.
In October of 2021, Azerbaijan also celebrated the opening of Fuzuli International Airport in the Garabagh region, with 2 more under construction. With continuous restoration work, Garabagh is a promising destination with so many natural assets as well rich heritage deeply rooted in culture and history of Azerbaijan, increasing the number of travel experiences across outdoor activities, health and wellness and other directions.
“There are so many tangible and intangible assets available in Azerbaijan, from UNESCO Heritage Sites and natural wonders to its cultural and historical heritage. Since the beginning of the pandemic, our strategy has been to develop these assets into immersive and sustainable tourism experiences”, said Florian Sengstschmid, Chief Executive Officer of Azerbaijan Tourism Board.
Another initiative was developed to increase the efficiency of hotels – the National Hotel Classification System, which was recently launched, and 17 hotels were presented with quality certificates following an inspection of international standards. Another important milestone was the establishment of the Tourist Guides Certification Organisation which will provide training and certification of local tour guides to ensure the highest level of services for travellers. There have also been continuous restoration works and infrastructure improvement in the mountain village of Khinalig and arts and crafts settlements of Basgal and Lahij along with other historical locations.
The end of the year of 2021 also highlighted the draft law on tourism, passed by the National Assembly of the Azerbaijan Republic, to stimulate the industry by supporting entrepreneurship, improve the quality of tourism services provided in the country and ensure tourist satisfaction through various mechanisms.
ATB also joined the Global Tourism Plastics Initiative developed within the framework of the Sustainable Tourism Programme of the One Planet network, led by the United Nations Environment Programme and World Tourism Organization. By joining this collective initiative, the aim is to contribute to addressing the root causes of plastic pollution together with local and international stakeholders.
In 2021, ATB has restarted its physical attendance at international travel exhibitions too. Starting with the ATM Dubai in May, it actively promoted Azerbaijan’s rich travel experiences at the ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines in Turkey, OTDYKH Leisure and EXPOTRAVEL 2021 in Russia, Expo 2020 Dubai, as well as the Qatar Travel Mart for the first time.
In the autumn of 2021, the country was awarded several high-level awards, including Best Crossborder Wine Tourism Product at the Phoenicians’ Route – Iter Vitis Awards 2021. Azerbaijan was also the winner of the 28th Annual World Travel Awards in two categories – Europe's Leading Cultural Destination and Europe's Leading Excursion Destination. Following these, the capital city Baku was voted World’s Leading City Tourism Destination at the 11th annual Uzakrota Travel Awards.
Statistics show that Azerbaijan has been regaining its popularity among its source markets since the gradual opening of international borders. According to the arrival figures, the country has seen a steady increase in the number of travellers with overall 790 thousand arrivals in 2021. This is only a 1% decrease compared to 2020, and it is due to the large number of arrivals in January and February right before the lockdown – 2021 indeed shows promising figures in separate months, especially from Russia, Turkey and the Middle East countries.
Azerbaijan is now open to 68 countries by air travel. With restored connection via multiple international airlines and easy e-visa procedures, passengers aged 18 and over can now fly to Azerbaijan by submitting both a COVID passport (an official document issued by the relevant country on complete vaccination or recovery from COVID-19) and a negative PCR test taken within 72 hours before the flight, while for minors only the latter needs to be provided within the indicated period of time.