Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) Serbiya Respublikasının paytaxtı Belqrad şəhərində keçirilən 47-ci Beynəlxalq Turizm Sərgisində iştirak edib.
19–22 fevral tarixlərində baş tutan sərgi çərçivəsində ölkənin turizm potensialı "Absheron Hotel Group" ilə birgə milli stenddə təmsil olunub.
Milli stenddə təşkil edilən B2B və B2C formatlı görüşlər çərçivəsində ölkəmizin turizm imkanları, mədəni və təbii irsi, dağ-xizək mərkəzləri də daxil olmaqla müxtəlif turizm məhsulları barədə ətraflı məlumat verilib.
Sərginin ilk günü, Azərbaycan Respublikasının Serbiya Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kamil Xasiyev milli stendi ziyarət edib.
Fevralın 20-də nümayəndə heyəti tərəfindən Ümummilli lider Heydər Əliyevin Belqradın “Taşmaydan” parkında yerləşən abidəsi ziyarət edilib və onun əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Sərgi çərçivəsində Serbiya Turizm Sənayesi Assosiasiyası (ATIS) və Serbiya Milli Turizm Təşkilatı (NTOS) ilə görüşlər keçirilərək iki ölkə arasında turizm sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, Serbiyanın milli aviadaşıyıcısı, “Air Serbia” 2026-cı il mayın 3-dən Belqrad və Bakı arasında birbaşa uçuşlara başlayacaq.

Azerbaijan Tourism Board (ATB) participated in 47th International Tourism Fair held in Belgrade, Serbia from February 19 to 22, 2026.
“Experience Azerbaijan” stand was represented together with Absheron Hotel Group, presenting the country’s tourism potential in Serbia.
As part of the B2B and B2C meetings held during the exhibition, Azerbaijan’s diverse tourism offerings, including culture and heritage, winter tourism, and city break experiences were showcased.
On the first day of the exhibition, Kamil Khasiyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Serbia, visited the national stand.
During the exhibition, meetings were held with the Association of the Tourism Industry of Serbia (ATIS) and the National Tourism Organisation of Serbia (NTOS), where the parties discussed opportunities to strengthen bilateral cooperation in the tourism sector between the two countries.
Serbia’s national carrier Air Serbia will begin operating direct flights between Belgrade and Baku on May 3, 2026.