Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) 27-30 aprel tarixlərində Akapulko şəhərində keçirilən və Amerika qitəsinin aparıcı turizm platformalarından biri hesab olunan “Tianguis Turistico Mexico 2026” sərgisində iştirak edib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədri Florian Zenqstşmid Meksika Hökumətinin Turizm Katibliyinin Təbliğat, İnnovasiya, Dayanıqlılıq və Turizm Peşəkarlığının Artırılması üzrə rəhbəri Miqel Aqinya Rodrigez, eləcə də Meksika Turizm Assosiasiyaları Federasiyasının (FEMATUR) Beynəlxalq əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Xuan Karlos Arnau Avila ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.
Turizm sənayesi nümayəndələri, aviaşirkətlər və beynəlxalq təşkilatlarla baş tutan görüşlərdə Azərbaycan və Meksika arasında turizm əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri və qarşılıqlı tərəfdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Aprelin 29-da Meksikanın Dünya İrsi Şəhərləri Milli Assosiasiyası tərəfindən “Tianguis Turístico” çərçivəsində təşkil olunan xüsusi tədbirdə ATB nümayəndəsi Azərbaycanın tarixi, mədəni irsi və müxtəlif turizm imkanları barədə təqdimatla çıxış edib.
50-ci dəfə keçirilən “Tianguis Turistico” Meksika və ümumilikdə Amerika qitəsinin ən nüfuzlu turizm tədbirlərindən biri hesab olunur. Platforma qlobal turizm sənayesinin nümayəndələrini, dövlət qurumlarını, aviaşirkətləri və beynəlxalq təşkilatları bir araya gətirir.
Azərbaycanın tədbirdə iştirakı ölkəmizin beynəlxalq turizm əlaqələrinin genişləndirilməsi, yeni əməkdaşlıq imkanlarının formalaşdırılması və turizm potensialının Amerika bazarında daha geniş tanıdılması baxımından əhəmiyyət daşıyır.
Qeyd edək ki, Meksika vətəndaşları üçün Azərbaycana səfər məqsədilə sadələşdirilmiş elektron viza sistemi tətbiq olunur.

Azerbaijan Tourism Board (ATB) participates in one of the Americas' most important tourism stages at “Tianguis Turistico Mexico 2026” from 27-30 April in Acapulco, Mexico.
During the visit, Mr. Florian Sengstschmid, CEO of Azerbaijan Tourism Board, held bilateral meetings with Mr. Miguel Aguiñiga Rodríguez, Head of Promotion, Innovation, Sustainability and Tourism Professionalization of the Secretariat of Tourism of the Mexican Government, and Mr. Juan Carlos Arnau Avila, Vice President of International Affairs of FEMATUR, the Mexican Federation of Tourism Associations. Further meetings with tourism industry representatives, airlines, and international organisations focused on exploring opportunities to strengthen tourism cooperation between Mexico and Azerbaijan.
On 29 April, the National Association of Mexican World Heritage Cities hosted a dedicated event within Tianguis Turístico, during which ATB representative delivered a presentation on the country's rich history, culture, and diverse tourism offerings to an engaged international audience.
Now in its landmark 50th edition, “Tianguis Turistico” is one of the principal tourism events in Mexico and the wider Americas, bringing together industry leaders, government bodies, airlines, and international organisations to shape the future of global travel.
ATB's presence at the event reflects a continued commitment to expanding international connections and strengthening the country's profile as a leading destination, remaining focused on building partnerships that will open new opportunities for the country and for visitors who are yet to discover everything Azerbaijan has to offer.
Mexican citizens could apply for an e-VISA through evisa.gov.az 3 working days before their planned arrival date, or opted for an urgent visa, which was processed within 3 hours. The visa is valid for 90 days, during which Mexican travelers could visit Azerbaijan for up to 30 days at a time.